gradówka na oku
Zdrowie

Gradówka na oku – przyczyny, objawy, leczenie

Gradówka na oku to niewielkie zgrubienie, które pojawia się na powiece górnej bądź dolnej. Objaw ten jest efektem poważnego stanu zapalnego, który wytworzył się przy narządzie wzroku. Czym charakteryzuje się gradówka na oku? W jaki sposób pozbyć się dolegliwości?

Gradówka na oku – przyczyny i objawy

Gradówka na oku ma postać niewielkich rozmiarów twardego guzka z wydzieliną ropno-krwistą. Zgrubienie tworzy się na powiece i nie wywołuje bólu, ale mimo to jest źródłem sporego dyskomfortu. W wielu przypadkach występuje dodatkowo spory obrzęk, a skóra w okolicach guzka ulega zaczerwienieniu.
Bezpośrednią przyczyną pojawienia się gradówki jest zapalenie gruczołu Meiboma (zwanego również tarczkowym). Odpowiada on za produkcję wydzieliny łojowej chroniącej powiekę przed przesuszeniem i zapewniającej jej szczelność. Jeśli kanaliki odprowadzające tę wydzielinę ulegną zatkaniu, wówczas dochodzi do rozszerzenia ich ścian i wystąpienia stanu zapalnego. Powodem takiej sytuacji może być zakażenie bakteryjne (np. gronkowcami), łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, a w przypadku najmłodszych pacjentów – również wada wzroku. Czasem to także skutek występującego wcześniej jęczmienia, który nie został odpowiednio wyleczony.

Gradówka na oku – co robić?

Gradówka na oku to dość uciążliwy objaw, dlatego ważne jest zastosowanie odpowiednich metod leczniczych. W bardzo niewielu przypadkach problem ustępuje zupełnie sam, bez jakichkolwiek środków. Warto więc jak najszybciej zacząć działać – na lekki stan zapalny skuteczne bywają metody domowe. Najbardziej polecane są okłady np. z naparu rumiankowego, trzymane na powiece przez minimum kwadrans. W przypadku występowania obrzęków można dodatkowo masować powiekę – istnieje szansa, że złagodzi to objawy i pozwoli na odprowadzenie zalegającej wydzieliny.
Nie oznacza to jednak, że gradówka na oku nie wymaga pomocy lekarskiej. Jeśli sposoby domowe nie dają rezultatów, a objawy utrzymują się przez kilkanaście dni, wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Do okulisty należy zgłosić się również wtedy, gdy stan zapalny wywołuje ból i pogorszenie widzenia. Lekarz oceni sytuację i zaleci odpowiednie metody terapii. Gradówka na oku zazwyczaj leczona jest za pomocą sterydów lub antybiotyków w formie maści, tabletek czy kropli. Jeśli stan zapalny jest bardzo poważny, a terapia środkami farmakologicznymi okazuje się nieskuteczna, wówczas niezbędne staje się wykonanie zabiegu. Operacja usuwania gradówki nie jest skomplikowana. Przeprowadza się ją przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia.