uczulenie na czekoladę
Zdrowie

Uczulenie na czekoladę – wszystko, co musisz wiedzieć?

Reakcja alergiczna na czekoladę może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ten problem dotyczy tylko 5% populacji. Jakie są objawy uczulenia na czekoladę i jaki rodzaj leczenia się wtedy podejmuje?

Dlaczego czekolada uczula?

W czekoladzie wyróżnia się dwa główne składniki uczulające: kakao i białko. Tak więc, jeśli organizm nie toleruje tylko tego pierwszego, należy unikać produktów z dodatkiem kakao, co oznacza, że już na przykład biała czekolada jest dozwolona. W skład czekolady wchodzą również inne alergeny. Należą do nich:

– orzeszki arachidowe;
– soja;
– gluten;
– mleko;
– kofeina;
– kandyzowane owoce.

Jakie są objawy uczulenia na czekoladę?

Symptomy wskazujące na to, że organizm reaguje obronnie na czekoladę bądź zawarte w niej substancje, to m.in.: świąd, ból brzucha, duszności, katar sienny, ból głowy, czerwona wysypka pojawiająca się głównie na policzkach i łokciach, atopowe zapalenie skóry. Powyższe objawy dają o sobie znać zaraz po skonsumowaniu czekolady. Rzadko się zdarza, aby ciało reagowało z kilkudniowym opóźnieniem, choć oczywiście medycyna zna i takie przypadki.

Jak leczyć uczulenie na czekoladę?

Pierwszym sposobem radzenia sobie z obronną reakcją organizmu na czekoladę jest unikanie ściśle określonych alergenów, a więc dieta eliminacyjna. Gdy już wiemy, który z nich jest odpowiedzialny za naszą przypadłość, podczas zakupów powinniśmy dokładnie zapoznawać się z etykietami produktów, a w restauracji szczegółowo dopytywać kelnera, czy aby w zamówionej przez nas potrawie nie ma substancji uczulających. Praktycznie w każdym produkcie spożywczym znajdują się choćby śladowe ilości orzeszków arachidowych i soi. Trzeba być zatem ostrożnym, zwłaszcza gdy uczulenie na czekoladę jest bardzo silne i potrafi wywołać na przykład wstrząs anafilaktyczny.

Jak lekarz rozpoznaje, że pacjent jest uczulony na czekoladę? Konieczne są testy alergiczne. Bardzo często wykonuje się także test prowokacji. Pacjent przyjmowany jest do szpitala, podawana mu jest czekolada z konkretnymi składnikami. Celem badań jest zidentyfikowanie alergenu.

Czy w przypadku tego rodzaju alergii konieczne jest leczenie farmakologiczne? Może się okazać, że wskazane będą medykamenty przeciwhistaminowe. Gdy objawami alergii są męczący kaszel i cieknący nos, doktor może przepisać tabletki rozszerzające oskrzela i ułatwiające oddychanie. Domowych sposobem są inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Wszystko zależy więc od rodzaju objawów oraz ich nasilenia.