zatkany nos bez kataru
Zdrowie

Zatkany nos bez kataru – sprawdź, co jest tego przyczyną

Zatkany nos to często pojawiający się objaw. W wielu przypadkach nie ma on jednak nic wspólnego z katarem i infekcją górnych dróg oddechowych. Niedrożność nosa przy jednoczesnym braku wydzieliny nie jest rzadkością, choć z pewnością nie należy do przyjemności i często powoduje irytację lub niepokój. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość musi stale oddychać przez usta, co bardzo utrudnia funkcjonowanie, bywa przyczyną bezdechu sennego i wprowadza ograniczenia w zakresie aktywności fizycznej. Czy powoduje zatkany nos bez kataru?

Krzywa przegroda nosowa

Czynnikiem, który powoduje zatkany nos bez kataru, jest skrzywienie przegrody nosowej. Tego typu wada może być wrodzona, ale też nabyta, np. w efekcie urazu mechanicznego. Krzywa przegroda nosowa to niezwykle powszechny problem laryngologiczny, z którym do gabinetów zgłaszają się pacjenci w każdym wieku. Jego efektem, poza ograniczoną drożnością jamy nosowej, są częste bóle głowy, krwotoki, infekcje gardła oraz zapalenie zatok i ucha środkowego. Bardzo charakterystyczne jest także chrapanie i osłabienie węchu. Jeśli skrzywienie przegrody nie zostanie usunięte, symptomy mogą z upływem czasu nasilać się.

Polipy

U pacjentów, którzy skarżą się na zatkany nos bez kataru, bardzo często diagnozowana jest obecność polipów. Nazwa ta oznacza małe, miękkie guzki, które umiejscowione są w zatokach i jamie nosowej. Polipy powstają z rozrastającej się błony śluzowej, w której pojawia się obrzęk i stan zapalny oraz dochodzi do nagromadzenia płynu pomiędzy poszczególnymi warstwami. W efekcie tworzy się guzek będący blokadą dla przepływającego powietrza. Obecność polipów przeszkadza w swobodnym oddychaniu i daje się odczuć jako zatkany nos bez kataru. Warto dodać, że na pojawienie się takich objawów narażony jest każdy. Szczególnie często polipy występują jednak u osób cierpiących na astmę, alergię lub mukowiscydozę. Guzki te nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale mogą powodować problem z oddychaniem i węchem, dlatego dla zwiększenia własnego komfortu warto pozbyć się ich. W leczeniu polipów nosa stosowane są płukanki, inhalacje i środki farmakologiczne.

Zatkany nos bez kataru – pozostałe przyczyny

Powodów niedrożnego nosa może oczywiście być znacznie więcej. Często objaw wynika z poważniejszych schorzeń. Przykładem jest zapalenie zatok, przerost migdałka, przewlekły nieżyt nosa, a nawet choroba nowotworowa. Jeśli problem dotyczy dziecka, warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest ciało obce zalegające w jamie nosowej, np. ziarno fasoli, fragment zabawki lub inny mały przedmiot. Z kolei u kobiet w ciąży zatkany nos bez kataru bywa naturalną reakcją na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.